Mesro

Na různých webech můžete nalézt ledacos. A víte vy, co vždycky najdete na našem webu? V první řadě pomocnou ruku, která vás určitě nezklame.

Fotbal

Fotbal neboli kopaná je kolektivním sportem, který se těší obrovské oblibě úplně po celém světě. Fotbal totiž spojuje lidi dohromady. Kolikrát se sejdete v hospodě u sportovního přenosu z mistrovství světa ve fotbalu? Ano je to tak. Velmi často. Bandy fanoušků se domluví a jedou skandovat svému týmu na tribuny. Ve fotbalu jsou dvě družstva, které hrají proti sobě. Jeden tým vždy čítá na jedenáct hráčů. Hřiště musí být obdélníkového tvaru v rozmezí mezi 90-120 m a šířka musí odpovídat 45-90m. Hrací plocha je vyznačena bílými čarami, pomezní čáry vymezují další hranu hrací plochy. A ty kratší se nazývají brankovní čáry.

fotbal

Hrací plocha je rozdělena na poloviny středovou čárou. A kolem něj se nachází středový kruh. U každé branky jsou vyznačena pokutová území a menší branková území. Každý hráč fotbalu také musí mít vlastní výstroj. A to je dres. Každý tým si vybírá svůj vlastní dres. A kapitán nosí k dresu značku s písmenem C. Ke dresu se také nosí trenýrky a štulpny. Na štulpnech mají hráči oblečené chrániče holení, a nakonec musí mít kvalitní kopačky. Na hřišti si zjednává pořádek rozhodčí. Ten má na hřišti neomezenou pravomoc k uplatňování pravidel na hřišti. A rozhodčímu na hřišti pomáhají jeho asistenti.

fotbalový zápas

Ti se pohybují na pomezních čarách a mají jediný úkol. A to je signalizovat rozhodčímu. A to v situacích jako je: míč opustí hrací plochu, když má určit, které družstvo má provádět kop z rohu. Nebo když je hráč potrestán za ofsajd. Když je mužstvo připraveno střídat. Také za nesportovní chování, při pokutovém kopu, přestupky brankáře. Zápas se hraje na dva poločasy po 45 minutách. Mezi poločasy je vždy 15 minutová přestávka. Čas hry se vždy mění i když je míč ze hry. Ve fotbale se také neustále řeší různé fauly a nesportovní chování. Volný kop se nařídí když: se pokusí kopnout soupeře, podražení soupeře nebo když do něj udeří nebo strčí. Rozhodčí také musí vyloučit hráče, když hraje surově, chová se hrubě nesportovně, když plivne na soupeře nebo jinou osobu. Také když použije pohoršující nebo vulgární gesta nebo výroky.