Mesro

Na různých webech můžete nalézt ledacos. A víte vy, co vždycky najdete na našem webu? V první řadě pomocnou ruku, která vás určitě nezklame.

Vysokotlaké sodíkové výbojky jsou stále v popředí zájmu

Vysokotlaká výbojka, která využívá vlastností hoření sodíkových par, je stále nejrozšířenějším zdrojem v oblasti veřejného osvětlení. Jedná se o mimořádně výkonné svítidlo s vynikajícím poměrem cena / výkon a není důvod ukvapeně se jej zbavovat a plošně nahrazovat LED diodovými reflektory. Výhody této technologie jsou zřejmé již ze samotné podstaty, pojďme si o nich něco povědět:
Světelný tok – ten je skutečně obrovský, dosahuje až 150 lumen na Watt, což je dokonce nejvíce ze všech výbojek, které pracují pod vysokým tlakem. S ohledem na relativně nízký příkon jde o ekonomicky nejvýhodnější typy svítidel pro veřejná osvětlení a další místa v exteriéru, např. železniční překladiště, peróny, skladové prostory a haly, podchody, parkoviště apod.

ulice

Životnost – další podstatnou předností, kterou je třeba vyzdvihnout, je životnost. Někteří renomovaní výrobci věnují právě životnosti mimořádnou pozornost. Například výrobce Osram ve své produktové řadě Vialox garantuje výměnu výbojek v pouličním osvětlení až jednou za čtyři roky. Technologie výroby umožnila vytvořit korpus s výkonným keramickým jádrem, zároveň využívá moderních metod svařování laserem a inovovaný tvar baňky z křemičitého skla zvyšuje délku životnosti až na dobu téměř 50 měsíců.

pouliční světlo

Spolehlivost a zavedená výroba – z výrobních linek sjíždí den co den ve velkých sériích sice modernizované a vylepšené, ale stále technologicky známé a zavedené kusy sodíkových výbojek s čirým či mléčným sklem. Tím se celý proces výroby značně zjednodušuje, je ekonomicky velmi výhodný a není tudíž důvod se této technologie zbavovat.
Barva chromatičnosti – pro lidský organismus je ve večerních hodinách přirozenější svítit teplým odstínem bílé barvy vzhledem k přípravné fázi odpočinku a spánku. Jestliže bychom před spaním dlouho pobývali v místnosti osvětlené studenou bílou, můžeme mít problém s usínáním. Sodíkové výbojky jsou v tomto směru ideálním světelným zdrojem s teplotou chromatičnosti zhruba 2500 K.