Mesro

Na různých webech můžete nalézt ledacos. A víte vy, co vždycky najdete na našem webu? V první řadě pomocnou ruku, která vás určitě nezklame.

Hru na koberci vám může pokazit zápach

V rodinách, kde jsou malé děti, bývá zvykem, že si jejich rodiče s nimi hrají nejen u stolu nebo venku na zahradě či na terase, ale také na podlaze. Je to celkem logické, neboť právě zde je k dispozici velká hrací plocha na všelijakou zábavu, například pro karetní a deskové hry, pro sestavování stavebnic anebo pro skládání puzzle.

kotě na koberci

Hra na koberci pak dostává spád, a jakmile se do ní ponoříte, nevnímáte kolem vás čas a prostor a soustředíte pozornost pouze na jeden bod. Jenže to má háček, hra vás bude bavit pouze tehdy, bude-li koberce čistý a nebude zapáchat. Co bývá příčinou zápachu koberců?

Může za to gravitace – vzhledem k tomu, že koberec je umístěn na podlaze, a jedná se o textilii, je nekompromisně vystavován různým vlivům, které díky gravitaci na něj dopadají a udržují se v něm. Je to například rozptýlený tuk z vaření, pečení a smažení. Máte rádi bramborák a připravujete si jej někdy? Pak vás možná napadne, že po takovém smažení je tento odér cítit v celém bytě ještě poměrně dlouhou dobu. Horší je to však s kobercem, protože na něj dopadnou drobné kapénky vody s tukem a ten se samozřejmě zašlape poměrně hluboko mezi vlákna. Zpočátku to v zásadě nijak nevadí, ale časem se tuk začne biologicky rozkládat – oxidovat neboli žluknout a vy to pocítíte hlavně nepříjemným zápachem.

hra s kočkou na koberci

Bosá chodidla i chození v ponožkách – dalším zdrojem zápachu jsou naše chodidla, pokud po koberci často chodíte bosí, budou se na jeho povrchu usazovat bakterie, které rozkládají pot, a po určité době může být koberec opět cítit, bude vám nejspíš připomínat několik dnů nemyté nohy. Ovšem pozor, pokud po koberci chodíte v ponožkách či v silonových punčochách, bude to podobné, jako při chůzi naboso.

Tyto dva hlavní důvody zápachu koberců vás zřejmě přimějí k tomu, abyste povolali profesionály, kteří se zabývají čištěním koberců. Čisticí proces je zbaví jak zbytkových nečistot, které nepobere běžný vysavač, tak i nežádoucího zápachu.